top of page
  • Oskar Kulawiak

Bitcoin: Zasady działania

Zaktualizowano: 28 lip 2023

W ostatniej dekadzie Bitcoin stał się synonimem dla kryptowalut oraz rewolucją finansową. Jednakże, dla większości ludzi, zasada działania tej cyfrowej waluty nadal jest tajemnicą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Bitcoinowi i wyjaśnimy, jak działa ta innowacyjna forma aktywów.

Bitcoin
Bitcoin

Definicja i geneza Bitcoina


Bitcoin to cyfrowa waluta, której podwaliny zostały przedstawione przez osobę lub grupę działającą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto w dokumencie whitepaper) o tytule "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" (Bitcoin: System elektronicznego pieniądza typu peer-to-peer).

Głównym założeniem, przesłaniem, tzw Manifestu Satoshiego było stworzenie wyjątkowej waluty pozbawionej wielu wad dotychczasowych rozwiązań finansowych.

Jej kluczową różnicą w porównaniu z tradycyjnymi walutami emitowanymi przez banki centralne miał być brak jednostki kontrolującej, takiej jak rząd czy instytucja finansowa oraz eliminacja pośredników.

Bitcoin działa na zasadzie peer-to-peer, umożliwiając bezpośrednie przekazywanie wartości między użytkownikami za pośrednictwem technologii blockchain.


Zasady działania:1. Blockchain:


Podstawą funkcjonowania Bitcoina jest technologia blockchain, czyli łańcuch bloków. Blockchain jest publicznym rejestrem wszystkich transakcji Bitcoin, który jest przechowywany na tysiącach komputerów rozsianych na całym świecie. Każda transakcja jest potwierdzana przez sieć i zapisywana w bloku, który jest następnie dodawany do łańcucha. To zapewnia bezpieczeństwo i odporność na manipulacje, ponieważ zmiana lub usunięcie transakcji z przeszłości wymagałoby zmiany wszystkich następnych bloków w łańcuchu. Dzięki temu zapewniana jest integralność i niezmienność historii transakcji.


2. Wydobywanie (Mining):


Ale skąd biorą się nowe bitcoiny?

Wytwarzanie nowych bitcoinów, nazywane również wydobywaniem, kopaniem (mining), odbywa się poprzez rozwiązywanie skomplikowanych problemów matematycznych, które wymagają ogromnej mocy obliczeniowej. Osoby biorące udział w tym procesie, zwane górnikami, konkurują ze sobą, aby pierwsze rozwiązać ten problem i dalej dodać nowy blok do blockchaina. Za swoje wysiłki, czyli koszty związane z operacją(drogi sprzęt obliczeniowy, energia elektryczna) górnicy są nagradzani określoną liczbą nowo wytworzonych bitcoinów oraz prowizjami od przetwarzanych transakcji.3. Transakcje:


Transakcje Bitcoin polegają na przekazywaniu wartości między adresami Bitcoin. Każda transakcja składa się z dwóch kluczowych elementów: wejść i wyjść. Wejścia określają, z jakich adresów Bitcoin pochodzi wartość, która zostanie przekazana, a wyjścia określają, na jakie adresy Bitcoin ma zostać przekazana wartość. Transakcje są podpisane cyfrowo, aby zapewnić bezpieczeństwo i uwierzytelnienie.


Aby dokonać transakcji Bitcoin, potrzebujesz portfela cyfrowego, który może być programem na komputerze, aplikacją na smartfonie bądź zintegrowany z kontem giełdowym. Portfel zawiera unikalny adres, który można porównać do numeru konta bankowego. Użytkownicy mogą przesyłać bitcoiny do siebie nawzajem, wpisując adres odbiorcy i określoną ilość kryptowaluty.4. Adresy Bitcoin:


Aby korzystać z Bitcoina, użytkownicy potrzebują unikalnego adresu Bitcoin. Adres ten składa się z sekwencji znaków, która działa jako identyfikator użytkownika. Adresy Bitcoin są generowane przez portfele cyfrowe, które są oprogramowaniem umożliwiającym przechowywanie i zarządzanie Bitcoinami. Bitcoin ma kilka rodzajów adresów, które różnią się formatem, długością i sposobem generacji.
Oto przykłady najpopularniejszych adresów Bitcoina:


1. Adresy P2PKH (Pay-to-Public-Key-Hash)/ Legacy: Są to najbardziej powszechne adresy Bitcoin. Zaczynają się od cyfry 1 i składają się z alfanumerycznych znaków. Adresy P2PKH są tworzone na podstawie klucza publicznego (public key) osoby otrzymującej płatność.


2. Adresy P2SH (Pay-to-Script-Hash)/ (Nested Segwit): Te adresy zaczynają się od cyfry 3. Są używane do transakcji z użyciem skryptów wielokrotnego podpisu (multisig) lub innych zaawansowanych funkcji skryptowych.


3. Adresy Bech32(Native SegWit): Są to nowszy typ adresów, które zaczynają się od słowa "bc1". Adresy Bech32 oferują lepszą optymalizację danych i wyższą wydajność w porównaniu do innych typów adresów.


Ważne jest, aby podać właściwy rodzaj adresu Bitcoin podczas wysyłania płatności, aby uniknąć utraty środków. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem Bitcoina lub nie jesteś pewien, jaki adres użyć, zawsze warto skonsultować się profesjonalną obsługą, lub innymi wiarygodnymi źródłami informacji. W osobnym artykule rozwijamy wątek adesów BTC.


5. Limit podaży:

Ważną cechą Bitcoin jest ograniczenie podaży do 21 milionów bitcoinów, które zostało zaprogramowane w kodzie źródłowym. To ograniczenie ma na celu zapobieżenie inflacji i zapewnienie stabilności wartości waluty w dłuższej perspektywie czasowej. Z biegiem czasu proces wydobywania bitcoinów staje się coraz trudniejszy, a nagroda za wydobycie nowego bloku zmniejsza się w ramach mechanizmu znanego jako halving. Dzieje się tak co około 4 lata i ma to wpływ na podaż i ewentualny wpływ na cenę bitcoina.


6. Pseudonimowość:

Bitcoin zapewnia pewien poziom pseudonimowości, ponieważ transakcje są powiązane z adresami Bitcoin, a nie z tożsamością użytkowników. Jednakże, ponieważ transakcje są widoczne publicznie w blockchainie, analiza i śledzenie transakcji może prowadzić do powiązania adresów z rzeczywistymi tożsamościami.


7. Bezpieczeństwo:

Bezpieczeństwo Bitcoin jest zapewniane przez kryptografię i zdecentralizowaną naturę sieci. Transakcje są chronione za pomocą kluczy prywatnych i kluczy publicznych, a informacje są przechowywane i weryfikowane w rozproszony sposób przez wielu użytkowników w sieci.

Skalowalność: Skalowalność jest ważnym wyzwaniem dla Bitcoina i innych kryptowalut. Ograniczenia techniczne, takie jak rozmiar bloków i czas potrzebny na potwierdzenie transakcji, stawiają wyzwanie dla szybkości i wydajności sieci Bitcoin. Istnieją jednak prace nad rozwojem technologii, takich jak Segregated Witness (SegWit) i Lightning Network, które mają na celu poprawę skalowalności i wydajności sieci.8. Wartość i handel:


Wartość Bitcoina jest ustanawiana na podstawie podaży i popytu na rynku. Bitcoin jest notowany na giełdach kryptowalut, gdzie użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i wymieniać Bitcoiny. Fluktuacje cen Bitcoina są powszechne i wynikają z różnych czynników, takich jak popyt inwestycyjny, informacje rynkowe i regulacje.

Bitcoin
Bitcoin

Podsumowanie


Bitcoin, jako najbardziej znana kryptowaluta, wywarł ogromny wpływ na świat finansów. Jego zasada działania oparta na zdecentralizowanej kontroli i technologii blockchain przynosi wiele możliwości transformacji finansowej. Bitcoin umożliwia bezpośrednie transakcje, eliminuje pośredników, zapewnia bezpieczeństwo i oferuje nowe sposoby przechowywania wartości. Zdolność Bitcoina do rewolucji w dziedzinie płatności, inwestycji i finansowania społecznościowego stawia go w centrum uwagi zarówno entuzjastów kryptowalut, jak i tradycyjnych instytucji finansowych, które muszą dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page