top of page
  • Oskar Kulawiak

Co to jest Altcoin?

Zaktualizowano: 28 lip 2023


Altcoin, to skrót od angielskiego terminu "alternative coin", który oznacza "alternatywną monetę" lub "alternatywną kryptowalutę". Termin ten odnosi się do wszystkich kryptowalut, które zostały wprowadzone na rynek po debiucie Bitcoina w 2009 roku. Innymi słowy, Altcoiny to wszystkie kryptowaluty oprócz Bitcoina.


Altcoiny
Altcoiny

Istnieje wiele różnych altcoinów, z których niektóre zdobyły popularność i znaczącą wartość rynkową.

Przykłady altcoinów:

Ethereum (ETH), BNB(BNB),Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Cardano (ADA), TRON(TRX) i wiele innych.


Każdy altcoin ma swoje własne cechy, protokoły, cele i technologie, które różnią go od Bitcoina. Niektóre z altcoinów mają również swoje własne blockchainy, podczas gdy inne wykorzystują technologię opartą na blockchainie Bitcoina lub Ethereum.

Altcoiny są przedmiotem obrotu na giełdach kryptowalut i mogą być wykorzystywane do różnych celów, takich jak inwestycje, handel, tworzenie aplikacji opartych na blockchainie lub zarządzanie tokenami w ekosystemach kryptowalutowych.Pytanie po co nam alternatywne coiny?Często altcoiny są tworzone jako ulepszenia lub alternatywy dla Bitcoinowej technologii blockchain. Niektóre altcoiny mają za zadanie rozwiązywać konkretne problemy, takie jak skalowalność, szybkość transakcji, prywatność lub programowalność smart kontraktów. Przykładem będzie duża ilość altcoinów rozwiązująca problemy kryptowaluty Ethereum (ETH). W tym przypadku sieć ETH jest warstwą pierwszą tzw Layer 1 a alternatywne to warstwa druga tzw Layer 2.Czym jest warstwa 2 (Layer2)?


Warstwa 2 (L2) to zbiorczy termin opisujący konkretny zestaw rozwiązań skalowania Ethereum. Warstwa 2 to oddzielny łańcuch bloków, który rozszerza Ethereum i korzysta z gwarancji bezpieczeństwa Ethereum.


Altcoinami warstwy 2 sieci Ethereum są to projekty, które budują swoje rozwiązania na podstawie głównego blockchaina Ethereum, aby zwiększyć skalowalność, poprawić wydajność lub wprowadzić dodatkowe funkcje.

Oto kilka przykładów altcoinów warstwy 2 sieci Ethereum:


1.Polygon (MATIC): Polygon (dawniej Matic Network) to platforma warstwy 2, która dostarcza skalowalność dla Ethereum. Umożliwia szybkie, tanie i wydajne transakcje, tworzenie aplikacji i rozwijanie ekosystemu DeFi na Ethereum.

2.Loopring (LRC): Loopring to protokół warstwy 2, który oferuje rozwiązania dla obrotu kryptowalutami. Wykorzystuje mechanizmy zkRollup do agregacji transakcji i zwiększenia przepustowości sieci Ethereum.

3.Optimism (OP): Optimism to protokół warstwy 2, który dąży do zwiększenia skalowalności Ethereum poprzez wykorzystanie technologii rollup. Umożliwia przetwarzanie większej liczby transakcji przy niższych kosztach.

4.Arbitrum (ARB): Arbitrum to inny protokół warstwy 2, który wprowadza rozwiązania skalowalności dla Ethereum. Opiera się na technologii rollup i ma na celu zmniejszenie opóźnień i kosztów transakcji.

5. zkSync: zkSync to platforma warstwy 2, która wykorzystuje technologię zkRollup, aby zwiększyć przepustowość i prywatność na Ethereum. Pozwala na szybkie i tanie transakcje oraz umożliwia budowanie rozwiązań DeFi.

Warto zauważyć, że te projekty stanowią tylko przykłady altcoinów warstwy 2 na Ethereum, a lista może być dłuższa. Każdy z tych projektów ma własne cechy, technologie i zastosowania, które mają na celu poprawę funkcjonalności i wydajności sieci Ethereum.


Altcoiny mają również różne modele konsensusu, takie jak Proof of Stake (PoS), w przeciwieństwie do Proof of Work (PoW) stosowanego w przypadku Bitcoina.Specyficzną grupą altcoinów są Memcoiny, o nich poniżej:


Memcoiny


Memcoiny są rodzajem altcoinów, które często powstają jako żartobliwe lub satyryczne projekty kryptowalutowe. Są one inspirowane memami internetowymi i często opierają swoją wartość na viralnych obrazkach, hasłach lub zjawiskach kulturowych.

Memcoiny zwykle mają niską wartość rynkową i niewielką społeczność, która się nimi interesuje. Mogą być tworzone przez dowolną osobę lub grupę jako eksperyment lub zabawę, często bez poważnych celów czy technologicznej innowacji. Niektóre memcoiny zyskują krótkotrwałą popularność i generują pewien poziom zainteresowania, ale większość z nich szybko traci na wartości i zapada w niebyt.


Przykładami memcoinów mogą być:


1. Dogecoin,

2. Shiba Inu Token,

3. Peppe coin.


Dogecoin zyskał pewną popularność dzięki swojej uroczej i humorystycznej postaci psa Shiba Inu, a także dzięki wsparciu znanych osobistości, takich jak Elon Musk. Jednak mimo swojego początkowego żartobliwego charakteru, Dogecoin stał się również poważniejszym projektem z większą społecznością i wykorzystywany jest do celów charytatywnych.


Należy pamiętać, że memcoiny są zwykle wysoce spekulacyjne i podatne na manipulację rynkową. Inwestowanie w nie wiąże się z dużym ryzykiem, a ich wartość może zmieniać się gwałtownie i nieprzewidywalnie.Podsumowanie


Warto zauważyć, że nie wszystkie altcoiny są stabilne lub długoterminowo zyskowne. Rynek altcoinów jest bardziej ryzykowny i bardziej podatny na zmienność niż Bitcoin. Przed inwestowaniem w altcoiny zawsze warto dokładnie zbadać dany projekt, jego technologię, zespół deweloperski oraz trendy rynkowe, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne oraz ograniczyć ryzyko strat.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page