top of page
  • Oskar Kulawiak

Co to jest NFT?

Zaktualizowano: 28 lip 2023


Token NFT (Non-Fungible Token) - Wszystko, co musisz wiedzieć

NFT
NFT

W dzisiejszej cyfrowej erze technologia blockchain odgrywa kluczową rolę w rewolucjonizowaniu różnych dziedzin. Jednym z najbardziej gorących tematów w ostatnich latach jest branża NFT. W tym artykule przedstawimy Ci dokładne informacje na temat tego, czym jest token NFT i jakie możliwości stwarza dla poszczególnych sektorów. Zanurz się w fascynującym świecie cyfrowych niezamienialnych aktywów i odkryj, jak mogą wpłynąć na przyszłość.Czym jest token NFT?


Token NFT, Non-Fungible Token, czyli niewymienialny token, to jednostka cyfrowa oparta na technologii blockchain, która reprezentuje unikalne i niezamienne aktywo. W przeciwieństwie do tradycyjnych tokenów, które są wymienne, tokeny NFT posiadają indywidualne cechy, które odróżniają je od siebie, są unikatowe. Każdy token NFT jest jednoznacznie zidentyfikowany i niepodzielny, co czyni go doskonałym narzędziem do reprezentowania rzadkich lub ekskluzywnych przedmiotów cyfrowych.

Cena takiego aktywa jest przeważnie płynna i kreowana przez rynek, różne narracje, modę jak również użyteczność np. dostęp do elitarnej grupy.


Jak działają tokeny NFT?


Tokeny NFT są oparte na technologii blockchain, która zapewnia niezmienność, przejrzystość i bezpieczeństwo. Główną platformą dla tokenów NFT jest Ethereum, choć istnieją również inne blockchainy, takie jak np. Binance Smart Chain, które wspierają te cyfrowe aktywa.

Proces tworzenia i transferu tokenów NFT opiera się na inteligentnych kontraktach (smart contracts), które są specjalnymi programami wykonującymi funkcje zarządzania i transferu własności. Inteligentne kontrakty zawierają informacje o właścicielu, historii transakcji i ewentualnych dodatkowych właściwościach danego aktywa. To właśnie dzięki nim możliwe jest autentyfikowanie i śledzenie historii tokenów NFT.Zalety tokenów NFT


Tokeny NFT mają wiele zalet, które przyciągają artystów, twórców treści i inwestorów. Oto kilka z nich:


1. Autentyczność i unikalność: Każdy token NFT jest niepowtarzalny i pozwala na potwierdzenie autentyczności danego przedmiotu. To daje twórcom możliwość udowodnienia oryginalności swoich dzieł.

2. Prawa własności: Tokeny NFT umożliwiają śledzenie historii transakcji i własności danego przedmiotu. To daje autorom możliwość kontrolowania i zarządzania swoimi dziełami, nawet po ich sprzedaży.

3. Rozbudowana ekonomia: Rynek NFT dynamicznie się rozwija, tworząc nowe możliwości zarówno dla artystów, jak i dla kolekcjonerów. Tokeny NFT umożliwiają twórcom zarabianie na swoich dziełach i tworzenie unikalnych interakcji z fanami.

4. Interaktywność: NFT mogą zawierać programowalne funkcje, które umożliwiają interakcję z posiadaczem. Na przykład, gra komputerowa może zawierać token NFT, który daje dostęp do dodatkowych poziomów lub funkcji.


NFT - zastosowanie
NFT - zastosowanie

Zastosowania tokenów NFT


Tokeny NFT znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, tworząc nowe możliwości i zmieniając tradycyjne podejście do aktywów cyfrowych. Oto kilka głównych obszarów, w których tokeny NFT mają znaczący wpływ:

  • Sztuka cyfrowa: Tokeny NFT rewolucjonizują rynek sztuki, umożliwiając artystom sprzedaż swoich dzieł bezpośrednio na platformach NFT. Dzięki temu twórcy mogą zarabiać na swojej twórczości, a kolekcjonerzy mogą nabyć unikalne cyfrowe dzieła sztuki, posiadając przy tym niezamienne prawa własności.

  • Kolekcjonowanie: Tokeny NFT otwierają zupełnie nowe perspektywy dla kolekcjonerów. Przedmioty takie jak kolekcjonerskie karty, gadżety w grach komputerowych czy wirtualne nieruchomości mogą być reprezentowane przez tokeny NFT, które posiadają specjalne cechy, limitowaną emisję lub historyczną wartość. To sprawia, że kolekcjonerzy mogą mieć realną własność nad swoimi ulubionymi cyfrowymi przedmiotami.

  • Muzyka i rozrywka: Przemysł muzyczny i rozrywkowy również korzysta z zalet tokenów NFT. Artyści mogą wydawać swoją muzykę jako tokeny NFT, dając fanom możliwość zakupu unikalnych edycji, ekskluzywnego dostępu do backstage'u czy specjalnych doświadczeń związanych z ich twórczością.

  • Wirtualne światy i gry: Wirtualne światy i gry komputerowe są idealnym środowiskiem dla tokenów NFT. Twórcy mogą tworzyć unikalne przedmioty, postaci czy nieruchomości, które mogą być kupowane, sprzedawane i wymieniane między graczami. Dzięki tokenom NFT, gracze zyskują pełną kontrolę nad swoimi cyfrowymi aktywami, a twórcy gier mają możliwość zarobienia na unikalnych przedmiotach i rozwoju ekosystemu gry.Gdzie i jak zakupić NFT


Możesz zakupić tokeny NFT na różnych platformach internetowych, giełdach NFT.


Oto kilka popularnych platform, na których możesz rozpocząć swoje poszukiwania:


1. OpenSea: OpenSea jest jedną z największych i najpopularniejszych platform NFT. Znajdziesz tam szeroki wybór tokenów NFT, w tym dzieł sztuki, kolekcjonerskich kart, wirtualnych nieruchomości i innych cyfrowych aktywów.

2. Rarible: Rarible to platforma NFT, która umożliwia zarówno kupowanie, jak i tworzenie własnych tokenów NFT. Możesz tam znaleźć różnorodne aktywa, a także zainteresować się procesem tworzenia i sprzedaży własnych dzieł.

3. SuperRare: SuperRare to platforma skupiająca się na sztuce cyfrowej. Znajdziesz tam unikalne i ekskluzywne dzieła sztuki cyfrowej, które możesz zakupić i kolekcjonować.

4. Foundation: Foundation to platforma NFT skupiająca się na sztuce i projektowaniu. Możesz tam znaleźć różnorodne prace artystów, projektantów i twórców treści.

5. NBA Top Shot: Jeśli interesują Cię sportowe karty kolekcjonerskie, NBA Top Shot jest platformą, na której możesz zakupić cyfrowe karty zawodników NBA w formie tokenów NFT. Możesz kolekcjonować momenty z meczów i uczestniczyć w rynku kolekcjonerskim.

6. KnownOrigin: KnownOrigin to platforma, która skupia się na promowaniu i sprzedaży sztuki cyfrowej. Możesz tam znaleźć prace artystów z całego świata.W celu zakupu tokenów NFT będziesz potrzebować portfela kryptowalutowego, który obsługuje Ethereum (ETH) lub inną kryptowalutę używaną na danej platformie. Popularne portfele kryptowalutowe to Metamask, Trust Wallet, Coinbase Wallet czy Ledger.

Po wyborze platformy i utworzeniu portfela kryptowalutowego, będziesz mógł przeglądać dostępne tokeny NFT na platformie, wybrać interesujące Cię aktywa i dokonać zakupu. Upewnij się, że dokładnie czytasz opisy, historię i warunki sprzedaży tokenów NFT, aby być pewnym autentyczności i wartości zakupionych przedmiotów.


Pamiętaj, że zakup tokenów NFT może wiązać się z opłatami transakcyjnymi i prowizjami platformy. Bądź świadomy tych kosztów przed przystąpieniem do transakcji.NFT - Przyszłość
NFT - Przyszłość

Wpływ tokenów NFT na przyszłość


Tokeny NFT mają potencjał zmienić sposób, w jaki postrzegamy i korzystamy z cyfrowych aktywów. Otwierają one drogę do nowych form twórczości, możliwości zarobku, lepszego zabezpieczenia własności intelektualnej i większej interakcji między twórcami a ich fanami. Przykłady takie jak wspaniała sprzedaż cyfrowego obrazu "Everydays: The First 5000 Days" Mike'a Winkelmana, znanego jako Beeple, za rekordową sumę 69 milionów dolarów, pokazują, jak wielki potencjał ma ten rynek.


Podsumowanie


Tokeny NFT są niezwykle innowacyjnymi cyfrowymi aktywami, które zmieniają sposób, w jaki rozumiemy i korzystamy z wartości cyfrowych. Dzięki technologii blockchain, tokeny NFT dostarczają autentyczności, niezmienności i możliwości śledzenia historii własności. Ich zastosowania obejmują sztukę cyfrową, kolekcjonowanie, muzykę, gry komputerowe i wiele innych dziedzin. Odkrywaj i eksploruj ten fascynujący świat, który otwiera nowe perspektywy dla artystów, kolekcjonerów, muzyków i graczy.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page