top of page
  • Oskar Kulawiak

ETF – co to jest?


Exchange-Traded Fund, czyli ETF, to innowacyjny instrument finansowy, który zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów na całym świecie. Wprowadzony po raz pierwszy na rynek w latach 90., ETF łączy w sobie korzyści akcji i funduszy inwestycyjnych, oferując inwestorom nowoczesne rozwiązania na rynku kapitałowym.Czym dokładnie jest ETF?

Czym dokładnie jest ETF?ETF to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego celem jest ścisłe odzwierciedlenie wybranego indeksu rynkowego, sektora branżowego lub innego instrumentu finansowego. Inwestorzy, którzy decydują się na zakup udziałów ETF, faktycznie nabywają koszyk aktywów składający się z akcji, obligacji, surowców czy innych instrumentów, które stanowią bazę danego indeksu.Geneza i Struktura ETF


ETF jest formą funduszu inwestycyjnego, którego udziały są notowane na giełdzie, umożliwiając inwestorom elastyczne zarządzanie swoim portfelem. Najczęściej ETF ścisłe odzwierciedla wybrany indeks rynkowy, ale może także obejmować sektory branżowe, surowce czy inne instrumenty finansowe.


Mechanizm Funkcjonowania ETF


Inwestor, decydując się na zakup udziałów ETF, faktycznie nabywa jednostki uczestnictwa w funduszu, który z kolei posiada portfel składający się z akcji, obligacji czy innych instrumentów zgodnych z zadeklarowanym indeksem. To pozwala na dywersyfikację inwestycji i ograniczenie ryzyka związanego z konkretnym aktywem.


Transparentność i Elastyczność


Jednym z kluczowych atutów ETF jest transparentność. Skład portfela jest publicznie dostępny, co pozwala inwestorom na bieżące monitorowanie i analizę swoich inwestycji. Ponadto, ETF są notowane na giełdzie, co oznacza, że inwestorzy mogą kupować i sprzedawać jednostki w czasie rzeczywistym, podobnie jak w przypadku akcji.Jakie są rodzaje ETF?


Istnieje wiele funduszy ETF, w zależności od rynku, na który chcemy uzyskać ekspozycję min.:


ETF-y akcyjne,

ETF-y obligacyjne,

ETF-y na rynek nieruchomości,

ETF-y surowcowe,

ETF-y z dźwignią,

ETF-y na kryptowaluty,(kontrakty terminowe/Futures)

ETF-y sektorowe,

ETF-y replikujące indeksy giełdowe:

- S&P 500, Dow Jones, DAX

Zalety inwestowania w ETF1. Dywersyfikacja Portfela

Inwestowanie w ETF umożliwia dywersyfikację portfela, co jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka. Posiadając jednostki ETF, inwestorzy zyskują dostęp do szerokiego spektrum aktywów, co pozwala na równomierne rozłożenie ryzyka.


2. Łatwość Handlu na Giełdzie oraz wysoka płynność

ETF są łatwo dostępne na giełdzie, co umożliwia inwestorom elastyczne zarządzanie swoimi inwestycjami. Możliwość kupna i sprzedaży w czasie rzeczywistym sprawia, że są one atrakcyjne dla zarówno doświadczonych inwestorów, jak i początkujących.


3. Niskie Koszty

Koszty zarządzania ETF są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. To zjawisko wynika z pasywnego zarządzania portfelem, które polega na ścisłym odzwierciedleniu indeksu, eliminując konieczność aktywnego zarządzania aktywami.


4. Transparentność i Analiza

Struktura ETF sprawia, że informacje dotyczące składu portfela są łatwo dostępne. To z kolei zwiększa transparentność inwestycji, umożliwiając inwestorom lepszą analizę i zrozumienie struktury ich portfela.Wady inwestowania w ETF


1. Wahania cen oraz możliwość zapaści konkretnego rynku, w który zainwestowaliśmy

2. Ryzyko związane z funduszami syntetycznymi.

3. Przeciętne zyski w przypadku większości funduszy.

4. Ryzyko związane dla funduszy z innych obszarów walutowych.
ETF na Bitcoinie


Ostatnimi laty widzimy również rosnące zainteresowanie inwestycją w kryptowaluty, zwłaszcza w Bitcoina. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, powstały ETF Futures związane z tą najpopularniejszą kryptowalutą.

Niestety nie doczekaliśmy się na wprowadzenie ETF typu Spot, czyli rynku Bitcoina bez kontraktów terminowych. Mowa oczywiście o rynku amerykańskim gdyż to on ma największy impact na światowe decyzje inwestycyjne.

ETF Spot na Bitcoinie umożliwiałby inwestorom uczestnictwo w rynku kryptowalut bez konieczności posiadania fizycznych jednostek bitcoina czy przechowywania prywatnych kluczy. Inwestycje w taki sposób stają się bardziej dostępne i bezpieczne dla szerszego grona inwestorów. Szczególne dotyczy to instytucji, które do tej pory nie mają możliwości angażowania się w rynek Bitcoina.


Aktualna sytuacja na rynku w związku z zatwierdzeniem funduszy typu ETF Spot opartych na Bitcoinie wydaje się być pełna oczekiwań i spekulacji. Możliwość zatwierdzenia tych funduszy przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) na przełomie 2023/24 roku wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, szczególnie w związku z proponowaną zmianą regulacji przez SEC​​ oraz współpracą z Instytucjami zainteresowanymi posiadaniem Funduszu ETF Bitcoin Spot.

Szanse na zatwierdzenie ETF-ów spot Bitcoin wzrosły, osiągając poziom ok. 75%, co jest wynikiem połączenia czynników, takich jak wzmożona presja regulacyjna, rozważania polityczne oraz niedawne kluczowe orzeczenie sądowe w sprawie Grayscale Investments​​.
Zalety ETF na Bitcoinie


1. Dostępność dla Szerokiego Grona Inwestorów: ETF na Bitcoinie umożliwiają inwestycję w kryptowaluty bez konieczności bezpośredniego posiadania fizycznych jednostek bitcoina. To sprawia, że inwestycje te stają się bardziej dostępne dla różnych grup inwestorów.

2. Bezpieczeństwo Przechowywania: Inwestorzy nie muszą martwić się o bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut czy zarządzanie prywatnymi kluczami. ETF na Bitcoinie obsługują te kwestie, umożliwiając bezpieczną ekspozycję na rynek kryptowalut.

3. Elastyczność Handlu: Podobnie jak w przypadku tradycyjnych ETF, inwestorzy mogą swobodnie handlować jednostkami ETF na Bitcoinie na giełdzie, co dodatkowo zwiększa elastyczność inwestycji.Podsumowanie


ETF stanowi fascynujący instrument inwestycyjny, który wzbogaca krajobraz finansowy, dostarczając inwestorom innowacyjne, elastyczne i przystępne rozwiązania.

Zatwierdzenie ETF na Bitcoinie to kolejny krok w ewolucji rynku, otwierając drzwi do inwestycji w kryptowaluty dla szerszego grona inwestorów. Przed zainwestowaniem, zawsze zaleca się dokładne zrozumienie struktury konkretnego ETF oraz konsultację z ekspertem finansowym w celu dokładnej oceny ryzyka i potencjalnych korzyści. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem.


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page