top of page
  • Oskar Kulawiak

Layer 2 - Warstwa Druga


W ostatnich latach druga warstwa stała się tematem o rosnącym znaczeniu. Rozwiązania drugiej warstwy oferują innowacyjne sposoby poprawy wydajności, skalowalności i funkcjonalności blockchainów.

W artykule przyjrzymy się bliżej, czym dokładnie jest druga warstwa, jak działa na przykładach konkretnych rozwiązań oraz jakie są rodzaje drugich warstw.

 

 

Co to jest warstwa druga i dlaczego jest tak ważna?

 

Warstwa druga (ang. Layer 2) to dodatkowa warstwa technologii i protokołów, która działa nad główną siecią blockchain, znaną jako warstwa bazowa (ang. base layer). Istnieją blockchainy takie jak Bitcoin i Ethereum, które mają ograniczenia związane z przepustowością i wydajnością a warstwa druga jest rozwiązaniem na te problemy. Umożliwia przetwarzanie transakcji i operacji poza głównym łańcuchem, a następnie rejestrowanie ich na blockchainie głównym.

 

W skrócie warstwa 2 to termin używany dla określonej grupy rozwiązań do skalowania blockchaina, które zmniejszają przeciążenie w blockchainie warstwy 1, jednocześnie dziedzicząc zabezpieczenia warstwy bazowej. Niesie to za sobą szereg korzyści przede wszystkim poprawa szybkości działania oraz obniżenie kosztów transakcji.

 

 

 

 

Przykłady drugiej warstwy

 

 

1. Lightning Network (Bitcoin): Lightning Network to jedno z najbardziej znanych rozwiązań drugiej warstwy. Zaprojektowane specjalnie dla Bitcoina, pozwala na realizację mikropłatności na zasadzie kanałów płatności. Użytkownicy mogą tworzyć kanały płatności i dokonywać wielu transakcji wewnątrz tych kanałów, zanim dane zostaną zapisane na głównym blockchainie Bitcoina. To znacznie obniża opłaty za transakcje i przyspiesza przetwarzanie płatności, co czyni Bitcoina bardziej użytecznym jako środek płatniczy.

 

2. Binance Smart Chain (BSC): Binance Smart Chain to inny przykład blockchaina działającego jako druga warstwa sieci Etherum. Dzięki temu rozwiązaniu, użytkownicy mogą cieszyć się lepszą wydajnością transakcji. Oferuje niższe opłaty i szybsze przetwarzanie w porównaniu do niektórych innych blockchainów.

 

3. Polygon (Matic Network): Polygon, znany również jako Matic Network, to platforma drugiej warstwy dla Ethereum. Działa jako warstwa agregująca, łącząc Ethereum z wieloma łańcuchami blokowymi oraz protokołami drugiej warstwy. Pozwala na tworzenie aplikacji działających na Ethereum, korzystając z niższych opłat za transakcje i szybszych czasów przetwarzania. To jest szczególnie ważne w przypadku projektów z obszaru DeFi (Decentralized Finance) i NFT (Non-Fungible Tokens).

 

4. Arbitrum : Sieć Arbitrum powstało w odpowiedzi na wysokie koszty obsługi oraz czas transakcji na sieci ETH. Wykorzystuje protokuł Optimistic rollup to poprawy skalowalności.

 

 

 Rodzaje drugich warstw

 


1. State Channels

State Channels to jedna z form drugiej warstwy, która umożliwia użytkownikom przeprowadzanie wielu transakcji poza głównym blockchainem, a następnie zapisuje tylko wynik tych transakcji na łańcuchu głównym. Przykładem może być Lightning Network w przypadku Bitcoina.

 

2. Sidechains

Sidechains to niezależne blockchainy, które są połączone z blockchainem głównym. Umożliwiają one bardziej złożone operacje, a następnie wynik tych operacji jest zapisywany na blockchainie głównym. Przykładem jest Binance Smart Chain, działający jako sidechain Binance Chain.

 

3. Rollups

Rollups to technologia, która łączy wiele operacji na drugiej warstwie i kompresuje je w jedną transakcję, którą zapisuje się na blockchainie bazowym. Przykładem takiej sieci jest Arbitrum, Optimism.

 

Rollups dzielą się na:

 

1. zk-Rollups (Zero-Knowledge Rollups)  

2. Optimistic Rollups, z których oba mają za zadanie poprawić wydajność i obniżyć koszty transakcji.

 

 


 

Jak korzystać z warstwy drugiej?

 

Aby skorzystać z warstwy drugiej, w praktyce przesyłać środki między adresami czy transakcji zakupu, sprzedaży należy dokonać tzw „bridga”. Jest to proces zamiany naszych aktywów (tokenów) z łańcucha blockchain warstwy pierwszej na zamierzoną sieć blockchaina warstwy drugiej.

 


Procesu tego można dokonać na dwa sposoby:

 

1. Korzystając z oficjalnego mostu do konwersji tokenów. W tym przypadku podłączamy nasz portfel np. Metamask na stronie z mostem i wymieniamy tokeny poprzez wysłanie ich na smartkontrakt otrzymując w zamian taką samą ilość, ale już na nowej sieci. Proces ten trwa kilka sekund a opłaty przeważnie są znikome.

 

2. Korzystając z giełd obsługujących sieć, która nas interesuje. Przykładowo zależy nam na zamianie kryptowaluty z sieci ETH na sieć Polygon (Matic). W takim przypadku wysyłamy z giełdy nasze środki po sieci Polygon a giełda już za nas dokona zamiany a na naszym portfelu znajdą się tokeny na nowej sieci. Koszty operacji są widoczne w momencie przesyłu.

 

 

 

 

 

Podsumowanie

 

Druga warstwa to istotne rozwiązanie, które pomaga poprawić skalowalność, obniżyć koszty transakcji i zwiększyć wydajność blockchainów. Przykłady takie jak Lightning Network, BNB i Polygon pokazują, jakie korzyści niesie ze sobą to podejście. W miarę jak technologia rozwija się, możemy spodziewać się coraz więcej innowacji związanych z drugą warstwą, które zrewolucjonizują przyszłość kryptowalut.

Warto śledzić rozwój technologii Layer 2 w kryptowalutach, ponieważ może ona odgrywać kluczową rolę w poprawie efektywności blockchainów. Z pewnością umożliwi im obsługę większej liczby użytkowników oraz aplikację szeregu nowych zastosowań.

 

 

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page