top of page
  • Oskar Kulawiak

Stablecoin - czym jest i jak działa?

Zaktualizowano: 28 lip 2023


Stablecoin USDT i inne
Stablecoin

Stablecoin to szczególny rodzaj kryptowaluty, który został stworzony w celu utrzymania stabilnej wartości w porównaniu do tradycyjnych walut, takich jak dolar amerykański czy euro, oraz innych aktywów. W odróżnieniu od innych kryptowalut, które często podlegają gwałtownym wahaniom cenowym, stablecoiny mają ustaloną wartość 1:1.

Ich cena jest powiązana z konkretnym aktywem lub zestawem aktywów. To oznacza, że w dowolnym momencie można wymienić stablecoina na reprezentujący go aktyw, na przykład 1 USDT na 1 dolar amerykański, lub kupić 1 USDT za 1 USD. Większość stablecoinów opiera się na sieci Ethereum (ERC-20).

Rodzaje stablecoinów i przykłady:

  1. Oparte o rezerwy walutowe, najczęściej USD: Stablecoiny tego typu mają wartość powiązaną z tradycyjnymi walutami, takimi jak dolar amerykański, euro czy polski złoty (jedynym stablecoinem opartym na PLN jest OmegaPLN dostępny na giełdzie Kanga Exchange). Emitent stablecoinu posiada odpowiednią rezerwę w walucie fiat, co zapewnia stabilność i zabezpieczenie.

Przykłady:

  • Tether (USDT): Tether to jedna z najbardziej znanych stablecoinów opartych na dolarze amerykańskim (USD). Każdy token USDT jest tworzony na podstawie rezerwy w dolarach amerykańskich przechowywanej przez firmę Tether Limited.

  • USD Coin (USDC): To stablecoin oparty na dolarze amerykańskim, który został stworzony przez konsorcjum CENTRE, w skład którego wchodzą Circle i Coinbase. USDC jest regulowany i poddawany audytowi przez trzecią stronę, co zapewnia przejrzystość i zabezpieczenie dla posiadaczy.

  • TrueUSD (TUSD): TrueUSD to kolejny stablecoin oparty na dolarze amerykańskim. Jest rozwijany przez TrustToken i ma na celu zapewnienie uczciwości, transparentności oraz niezależnego audytu swojej rezerwy w dolarach amerykańskich.

2. Zabezpieczone w aktywach surowcowych: Te stablecoiny są wspierane przez określone aktywa, takie jak złoto, srebro, ropa naftowa lub inne surowce. Wartość stablecoinu jest powiązana z wartością tych aktywów, które są przechowywane w skarbcu emitenta. Przykłady:

  • Tether Gold (XAUT): Tether Gold to stablecoin powiązany z ceną złota. Każda jednostka XAUT jest wspierana przez określoną ilość fizycznego złota przechowywanego w skarbcu.

  • Paxos Standard (PAX): Paxos Standard to stablecoin powiązany z dolarem amerykańskim, którego rezerwa jest oparta na aktywach surowcowych, takich jak złoto.

3. Protokolarni stablecoini: Protokolarni stablecoiny, takie jak DAI, nie są powiązane z jednym konkretnym aktywem. Zamiast tego ich wartość jest utrzymywana poprzez inteligentne kontrakty i systemy zarządzania ryzykiem. Protokolarni stablecoini są często oparte na technologii DeFi (Decentralized Finance) i mogą korzystać z mechanizmów, takich jak depozyty zabezpieczające lub mechanizmy kredytowe.

Przykład:

  • DAI: DAI to protokolarny stablecoin oparty na Ethereum. Jego wartość jest utrzymywana przez system zarządzania kredytami i depozytami zabezpieczającymi na platformie MakerDAO.

Stablecoiny mają wiele zastosowań w świecie kryptowalut i blockchain. Są wykorzystywane do handlu, przechowywania wartości, wykonywania płatności, a także jako zabezpieczenie przed gwałtownymi zmianami wartości innych kryptowalut. Przed inwestycją w stablecoiny zawsze warto dokładnie zbadać projekt, emitenta oraz zrozumieć, jakie mechanizmy utrzymują ich stabilność i bezpieczeństwo. Stablecoiny cieszą się popularnością w świecie kryptowalut ze względu na swoją zdolność do oferowania stabilności i niskiego ryzyka w porównaniu do innych cyfrowych aktywów. Mają one zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w handlu kryptowalutami, jako środek płatniczy lub zabezpieczenie przed zmiennością cenową innych kryptowalut. Znacznie ułatwiają zakup kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum czy inne, warunkiem jest, aby interesujący nas token był w parze z posiadanym przez nas stablecoinem.

Stablecoiny znajdują również zastosowanie jako narzędzie w dziedzinie finansów DeFi (Decentralized Finance), gdzie są wykorzystywane do udzielania pożyczek, tworzenia zdecentralizowanych giełd i innych usług finansowych. Stablecoiny stanowią podstawę dla wielu innowacyjnych produktów finansowych opartych na blockchain, umożliwiając stabilne i efektywne transakcje w środowisku cyfrowym.


Podsumowując, stablecoin to rodzaj kryptowaluty zaprojektowany w celu utrzymania stabilnej wartości w porównaniu do tradycyjnych walut lub innych aktywów. Istnieje wiele rodzajów stablecoinów, w tym opartych na rezerwach walutowych, aktywach surowcowych, kryptowalutach i algorytmicznych. Mają one różne zastosowania i stanowią ważny element ekosystemu kryptowalut i finansów DeFi. Jednak przed korzystaniem z stablecoinów zawsze należy dokładnie zbadać i zrozumieć zasady ich działania oraz ryzyka związane z nimi.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page