top of page
  • Oskar Kulawiak

Tokeny wrappowane.

Zaktualizowano: 16 sty
W środowisku kryptowalut, terminologia często zaskakuje i intryguję. Jednym z takich terminów są "tokeny wrapowane", (ang. wrapped tokens), które stały się istotnym elementem ekosystemu DeFi i blockchain . W artykule przyjrzymy się bliżej temu pojęciu, zaczynając od definicji, a kończąc na zastosowaniach.

 

 Tokeny wrappowane.
Czym są tokeny wrappowane?


 

Tokeny wrapowane, np. wETH, wBTC, stanowią konkretną kategorię cyfrowych aktywów.

W prostych słowach, są to odpowiedniki tradycyjnych aktywów, takich jak Ethereum czy Bitcoin, dostosowane do funkcjonowania na konkretnym blockchainie. Mechanizm "wrapowania" polega na zablokowaniu danego aktywa na jednym blockchainie, a następnie emisji równoważnego tokena na innym w stosunku 1:1. To połączenie niejako dwóch aktywów umożliwia przenoszenie wartości między różnymi platformami blockchain.

 Geneza Tokenów Wrapowanych

 

Pierwsze próby stworzenia tokenów wrapowanych pojawiły się w kontekście potrzeby większej interoperacyjności między blockchainami. Pojawienie się Ethereum i jego standardu ERC-20 otworzyło drzwi do tworzenia różnorodnych tokenów, ale problemem było ograniczenie ich funkcjonowania do jednego ekosystemu. Rozwój tokenów wrapowanych był odpowiedzią na tę wyzwanie, umożliwiając przenoszenie aktywów pomiędzy różnymi sieciami blockchain.
 

Charakterystyka.


 

1. Zabezpieczenie aktywa: Jednym z kluczowych elementów charakteryzujących tokeny wrapowane jest ich związane zabezpieczenie. Każdy zwrapowany token jest wspierany przez konkretną ilość oryginalnego aktywa 1:1, co sprawia, że użytkownicy mogą mieć pewność co do jego wartości.

2. Wielołańcuchowość: Unikalną cechą tokenów wrapowanych jest ich zdolność do funkcjonowania na różnych blockchainach. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z aktywów na platformach zbudowanych na różnych technologiach.

3. Standardy tokenów wrapowanych: Istnieją różne standardy tokenów wrapowanych, zależnie od blockchaina. Na przykład, Ethereum korzysta z ERC-20, Binance Smart Chain z BEP-2/BEP-20. Te standardy określają reguły, zgodnie z którymi tworzone są tokeny, co ułatwia ich zastosowanie na różnych platformach.

 

 


 

Gdzie wrappować tokeny?


 

Proces WRAPPOWANIA aktywa obejmuje kilka kroków. Pierwszym etapem jest blokowanie aktywa na pierwotnym blockchainie poprzez umieszczenie go w inteligentnym kontrakcie. Następnie równoważny token jest emitowany na docelowym blockchainie. Token ten zazwyczaj posiada unikalne oznaczenie, na przykład "wETH" dla Ethereum.

Cały proces oczywiście odbywa się automatycznie przy pomocy DApps-ów a całkowite koszty to jedynie opłaty sieciowe. 

wETH Major Wrapped Token

Operacji tej dokonujemy min.:


 

  1. DEX-y poprzez swap na przykład na giełdzie Uniswap. (wETH )

  2.  Metamask - tutaj podobnie korzystamy z funkcji Swap.

  3.  Mosty – są to zewnętrzne aplikacje DApps umożliwiające wrappowanie przy pomocy smartkontraktów. Tutaj koniecznie należy zwracać uwagę na wiarygodność  strony.

 

  

Zastosowania Tokenów Wrapowanych


 

1. DeFi i Handel: Tokeny wrapowane są nieodłączną częścią ekosystemu finansów zdecentralizowanych (DeFi). Umożliwiają użytkownikom korzystanie z różnych platform, uczestnictwo w różnych protokołach finansowych i handel na różnych giełdach.

2. Tokenizacja Aktywów: Tokeny wrapowane są wykorzystywane do cyfrowej reprezentacji tradycyjnych aktywów, takich jak złoto, nieruchomości czy dzieła sztuki. To otwiera drzwi do większej dostępności i płynności dla tych aktywów.

3. Interoperacyjność Blockchainów: Wprowadzenie tokenów wrapowanych znacząco zwiększa interoperacyjność między różnymi blockchainami. Użytkownicy mogą przenosić swoje aktywa tam, gdzie są najbardziej potrzebne, bez ograniczeń jednej platformy.

4. Liquidity Pools i Yield Farming: Tokeny wrapowane są szeroko stosowane w poolach płynności (liquidity pools) i strategiach Yield Farming w DeFi. Umożliwiają tworzenie płynności, co wspomaga ekosystem finansów zdecentralizowanych.

  

Wpływ Tokenów Wrapowanych na Ekosystem Blockchain

 

Tokeny wrapowane wpływają na ekosystem blockchain w kilka istotnych sposobów. Po pierwsze, zwiększają dostępność różnych aktywów na różnych platformach, co sprawia, że ekosystem staje się bardziej globalny. Po drugie, umożliwiają rozwój nowych produktów finansowych, takich jak tokenizacja aktywów. Po trzecie, zwiększają płynność na rynkach DeFi, co przyczynia się do lepszej efektywności całego ekosystemu.
Podsumowanie

 

W obszarze kryptowalut, tokeny wrappowane stały się istotnym jak nie kluczowym elementem, który łączy różne światy blockchainów. Ich charakterystyka, budowa i zastosowania wpływają na rozwój ekosystemu, otwierając nowe perspektywy dla użytkowników i twórców.

 

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page