top of page
  • Oskar Kulawiak

Adresy Bitcoina: Rodzaje adresów sieci Bitcoin

Zaktualizowano: 25 lis 2023


Bitcoin, jako pierwsza i najbardziej znana kryptowaluta, odgrywa kluczową rolę w świecie cyfrowych aktywów. Jednym z fundamentalnych aspektów korzystania z Bitcoina jest posiadanie odpowiedniego portfela, a w związku z tym także zrozumienie, jak działa system adresów Bitcoina.Rodzaje adresów sieci BitcoinCzym jest Adres Bitcoina?


Adres Bitcoina to unikalny ciąg znaków (cyfry i litery), który służy do identyfikacji, gdzie przechowywane są Twoje Bitcoiny w sieci blockchain. Jest to swoisty odpowiednik numeru konta bankowego w tradycyjnym systemie finansowym. Adres ten jest publiczny i można go udostępniać innym osobom, aby otrzymywać środki w Bitcoinach.

Warto zaznaczyć, że każdy adres portfela Bitcoin jest generowany na podstawie klucza prywatnego, który stanowi dostęp do kontrolowania środków przechowywanych na tym konkretnym adresie. O tym kluczu prywatnym musisz pamiętać, ponieważ to on decyduje o dostępie do Twoich środków. Ważne jest, aby go odpowiednio zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich. Umożliwia on „odtworzenie” dostępu do środków na dowolnym dedykowanym portfelu.
Rodzaje Adresów Bitcoina


Obecnie posługujemy się kilkoma adresami sieci Bitcoin.

Z uwagi na różne cechy, jakie reprezentują wymieniamy:
1. Legacy(P2PKH)

Są to tradycyjne adresy Bitcoin, które zaczynają się cyfrą "1".

Przykład takiego adresu to: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2. To najstarszy format adresów Bitcoin, ale wciąż są one akceptowane i używane.


Cechy:


- możliwość odbioru transakcji od wszystkich adresów

- możliwość wysłania na adresy zaczynające się na 1 i 3, problem z bc1

- transakcje są duże oraz kosztowne2. Nested SegWit - (P2SH)


Są to adresy, które pozwalają na bardziej zaawansowane funkcje, takie jak wielopodpisowe portfele (multisig). Zaczynają się od cyfry "3" i są bardziej złożone w użyciu, ale dają większą kontrolę nad środkami.


Cechy:


- możliwość odbioru transakcji od wszystkich adresów

- możliwość wysłania na wszystkie adresy tj. 1, 3, bc1

- transakcje są mniejsze i tańsze od 1 ale wciąż droższe od bc13. Native SegWit - (P2WPKH)


Są to adresy związane z technologią Segregated Witness (SegWit), która wprowadziła innowacje w obszarze skalowalności i bezpieczeństwa sieci Bitcoin. Adresy Native SegWit zaczynają się od "bc1" i są bardziej efektywne pod względem kosztów transakcji.Cechy:


- możliwość odbioru transakcji od bc1 oraz 3, problem z odbiorem ze starszych adresów tj 1.

- możliwość wysłania na wszystkie adresy tj. 1, 3, bc1

- transakcje są małe oraz niskich kosztów
Adresy BitcoinaPodsumowanie


Jak widać różnice w funkcjach jakie występują przy adresach są istotne i sprawiają, że należy zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze.

Adres, na który wysyłamy, ale również z którego wysyłamy muszą być ze sobą kompatybilne. Błąd może sprawić problem z odzyskaniem środków.

Wydaje się, że najbardziej uniwersalnym i elastycznym na pomyłki jest adres NastedSegwit ( początek 3 ). Natomiast najszybszy o najniższych kosztach NativeSegwit ( bc1 ).


19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page